Güncel

“Ağır hasta tutsak Emin Aladağ ölüme terk edildi”

477’nci haftasına ulaşan “F Oturumu”nda bu hafta hasta tutsak Emin Aladağ’ın serbest bırakılmasını istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 477’nci haftasına ulaşan  “F Oturumu” eylemlerini pandemi dolayısıyla bu hafta da sosyal medya üzerinden sürdürdü.

Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde tutuklu bulunan Emin Aladağ’ın durumuna dikkat çekilen bu haftaki eylemde açıklamayı Komisyonu üyesi Mehmet Acettin yaptı.

Acettin, Aladağ’ın ağabeyinin komisyonuna aktardığı bilgilere göre; Emin Aladağ, 1993 yılında gözaltına alınıp tutuklanmış ve gördüğü ağır işkence sonucu, sağ kolu ve sol bacağında lif kopması nedeniyle gelişen kemik erimesinden dolayı, yürümede zorluk çekmeye başladığını dile getiren Acettin ,”1998 yılında tahliye edilen Emin Aladağ, ilerleyen hastalığına rağmen, verilen müebbet hapis cezasının onaylanması sonucu, 2000 yılında tutuklanıp Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesine konulmuş ve 22 yıldır tedavisi yapılmaksızın bu hapishanede tutulmaktadır” dedi.

Aladağ’ın yaşadığı çoklu lif kopmaları, kas yırtıkları ve ileri derecedeki kemik erimesi nedeniyle bir an önce ameliyat edilmesi gerektiğini de vurgulayan Acettin, fakat götürüldüğü hastanede uzman kadro olmaması sebebiyle ameliyatının gerçekleştirilmediğini kaydetti.
Acettin açıklamada, “Kemik erimesi ve buna bağlı hareket kısıtlılığı ilerleyen, sürekli ağrı çeken, tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale gelen Aladağ’ın hareket edebilmesi için kullanılması gereken protezlerin yurt dışından temin edilmesi gerektiği ve tedavi masraflarının karşılanamayacağı söylenerek temin edilmemektedir. Aladağ, ağrıları dayanılmaz noktaya geldiğinde hastaneye götürülmekte ağrı kesici yapılarak geri getirilmektedir” sözlerini kaydetti.
Acettin, insan hakları savunucuları olarak; Emin Aladağ ve tüm hasta tutsakların, tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılması ve pandemi koşulları da gözetilerek derhal serbest bırakılmaları sağlanarak, sağlık ve yaşam haklarının korunması gerektiğini hatırlattı, yetkililere görevlerini yerine getirme çağrısı yaptı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu